Artykuły naukowe
Wpływ diety niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej na skład ciała u pacjentek z lipedemą w porównaniu do diety z niskim indeksem glikemicznym
Celem badania było porównanie skuteczności dwóch diet: diety niskowęglowodanowej o wysokiej zawartości tłuszczu (LCHF) oraz diety o średniej zawartości tłuszczu i węglowodanów (MFMC) z niskim indeksem glikemicznym w redukcji masy ciała, tkanki tłuszczowej i obwodu kończyn dolnych u pacjentek z lipedemą. Łącznie 91 badanych kobiet zostało podzielonych na 2 grupy, u których zastosowano dwie różne diety przez 16 tygodni.
Po tym czasie masa ciała, w tym zawartość tkanki tłuszczowej, istotnie zmniejszyły się w obu grupach. Dieta LCHF przyczyniła się do większej redukcji masy ciała niż dieta MFMC (−8,2 kg vs −2,1 kg), w tym tkanki tłuszczowej (−6,4 kg vs 1,6 kg), obwodu pasa (−7,8 cm vs −2,3 cm), obwodu bioder (−7,4 cm vs −2,5 cm), obwodów ud i łydek. Zaobserwowano także zmniejszenie bólu w kończynach i poprawę mobilności w grupie stosującej dietę LCHF. Dieta LCHF była skuteczniejsza niż dieta MFMC w redukcji masy ciała, tkanki tłuszczowej i obwodów dolnych kończyn u pacjentek z obrzękiem tłuszczowym.
Wpływ diety niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej na wyniki laboratoryjne u kobiet z lipedemą w porównaniu do kobiet z nadwagą/otyłością
Celem pracy była ocena zmian w parametrach laboratoryjnych krwi po diecie niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej (LCHF) u kobiet z lipedemą w porównaniu z kobietami z nadwagą/otyłością. Łącznie 115 kobiet zostało podzielonych na dwie grupy: grupę z lipedemą oraz grupę z nadwagą/otyłością. Obie grupy stosowały dietę LCHF o obniżonej kaloryczności przez 7 miesięcy.
Zaobserwowano istotny spadek stężenia trójglicerydów oraz wzrost stężenia „dobrego” cholesterolu HDL w obu grupach. Wpływ diety na cholesterol LDL okazał się niejasny, ponieważ u części pacjentek pozostał niezmienny, u innych zmniejszał się lub zwiększał (u 15% pacjentek z lipedemą obserwowano wzrost cholesterolu LDL). Zaobserwowano poprawę parametrów wątrobowych, tolerancji glukozy oraz spadek stężenia insuliny na czczo. Funkcje nerek i tarczycy nie pogorszyły się po zastosowaniu diety. Dieta LCHF może być więc wartościową strategią żywieniową dla kobiet z lipoedemą oraz nadwagą/otyłością, mając korzystny wpływ na masę ciała, profil glukozowy, funkcję wątroby, stężenie trójglicerydów i cholesterolu HDL, jednocześnie nie pogarszając funkcji nerek i tarczycy.
Korzyści wynikające ze stosowania diety niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej (LCHF) w zmniejszaniu masy ciała, objętości kończyn i bólu u kobiet z lipedemą
Celem badania była ocena potencjalnych korzyści ze stosowania diety o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu (LCHF) na skład ciała, objętość kończyn dolnych oraz zmniejszenia bólu u kobiet z lipedemą w porównaniu do kobiet z nadwagą/otyłością. Badanie obejmowało 113 uczestniczek: 56 z lipedemą i 57 z nadwagą/otyłością.
Wszystkim uczestniczkom zalecono przestrzeganie diety o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu (LCHF) o właściwościach przeciwzapalnych przez okres 7 miesięcy. W obu grupach doszło do znacznej redukcji masy ciała, w tym głównie tkanki tłuszczowej (-10,8 kg w grupie z lipedemą vs. -11,9 kg w grupie z nadwagą/otyłością).
U pacjentek z lipedemą zaobserwowano znaczne zmniejszenie lub całkowitą eliminację bólu po diecie LCHF. Dieta LCHF może być zatem korzystną strategią terapeutyczną w redukcji masy ciała (głównie tłuszczowej), zmniejszaniu objętości kończyn oraz łagodzeniu bólu u kobiet z lipedemą.
Porównanie rzeczywistej i przewidywanej podstawowej przemiany materii u kobiet z lipedemą
Właściwe oszacowanie zapotrzebowania energetycznego u pacjentek z lipedemą jest szczególnie istotne, ponieważ umożliwia wprowadzenie odpowiedniego deficytu energetycznego, który doprowadza do utraty masy ciała. Badanie miało na celu porównanie rzeczywistej i przewidywanej spoczynkowej przemiany materii u kobiet z lipedemą, w którym wzięło udział 108 kobiet z lipedemą.
Spoczynkową przemianę materii mierzono metodą kalorymetrii pośredniej (złoty standard) oraz przy użyciu standardowych równań matematycznych stosowanych do szacowania zapotrzebowania na energię u pacjentek z otyłością. W badaniu wykazano, że zgodność równań matematycznych w porównaniu z kalorymetrią pośrednią jest niska. Dlatego najczęściej stosowane wzory do obliczania podstawowej przemiany materii okazały się bezużyteczne u pacjentek z lipedemą. Konieczne jest zaproponowanie nowego równania matematycznego do wyliczania przemiany materii w praktyce klinicznej.
Zmiany limfoscyntygraficzne kończyn dolnych u kobiet z lipedemą w porównaniu z kobietami z nadwagą/otyłością
Ostatnie badania z wykorzystaniem limfoscyntygrafii wykazały, że lipedema wiąże się z zaburzeniami w układzie limfatycznym. Wciąż nie jest jasne, czy otyłość także może prowadzić do podobnych zmian w kończynach dolnych. Celem naszego badania była ocena limfoscyntygrafii kończyn dolnych u kobiet z lipedemą w porównaniu do kobiet z nadwagą/otyłością.
Do badania zakwalifikowano 51 kobiet z lipedemą i 31 kobiet z nadwagą/otyłością. Zmiany limfoscyntygraficzne w obrębie kończyn dolnych były podobne zarówno w grupie z lipedemą, jak i w grupie z nadwagą/otyłością, i występowały u większości kobiet w obu grupach. Istniały istotne zależności między nasileniem zmian limfoscyntygraficznych a masą ciała, objętością obu kończyn i obwodem ud w grupie kobiet z lipedemą. Takie zależności nie występowały w grupie z nadwagą/otyłością.
Nasze badanie wskazuje, że zmiany w układzie limfatycznym są obecne już przed rozwojem klinicznie widocznego wtórnego obrzęku limfatycznego, zarówno w przypadku lipedemy, jak i nadwagi/otyłości i są związane z nadmierną masą ciała. U większości badanych kobiet wskazują one jednak na przeciążenie układu limfatycznego niż jego niewydolność.
Rozpocznijmy razem Twoją drogę do zdrowych nóg!
Umów się na pierwszą konsultację i dołącz do zadowolonych pacjentek, które odzyskały komfort życia i pewność siebie.
W celu umówienia się ze mną na konsultację dietetyczną skontaktuj się ze mną telefonicznie. ☎ ZADZWOŃ
Stacjonarne konsultacje indywidualne ze mną odbywają się w poniższych lokalizacjach:
☛ Centrum Terapii Obrzęków
ul. Skwierzyńska 28a, Wrocław
☛ Druga lokalizacja wkrótce